Książka Michała Gawlikowskiego online

Książka Michała Gawlikowskiego online

“Tadmor – Palmyra. A Caravan City between East and West” – nowa książka profesora Michała Gawlikowskiego opublikowana przez IRSA

Monografia Palmyry autorstwa prof. Gawlikowskiego prezentuje historię miasta od jego początków jako oazy przez rozkwit w czasach Odainata i późniejszy upadek do ponownego ożywienia jako miejsca wykopalisk archeologicznych prowadzonych od początku XX wieku. Oparta na dziesiątkach lat pracy w terenie publikacja zawiera bogato ilustrowaną prezentację historii architektury i rzeźby Palmyry ukazaną na tle kultury religijnej i wydarzeń politycznych. Ponadto autor opowiada historię osób, które swoja pracą przyczyniły się do odkrywania i ochrony starożytnej Palmyry. Album złożony z wybranych przez autora fotografii wykonanych podczas wykopalisk prowadzi czytelnika przez pozostałości starożytnego miasta. Michał Gawlikowski prezentuje zarówno bogactwo palmyreńskiego dziedzictwa artystycznego, jak i złożoną historię Palmyry – miasta, którego już nie ma.

[…] „Tadmor – Palmyra. A Caravan City between East and West”, […] stanowi nie tylko najnowszą, a więc uwzględniającą wyniki najnowszych badań, monografię poświęconą Palmyrze, ale jest to również monografia najwszechstronniejsza, łącząca wyniki badań archeologicznych, z rezultatami prac filologicznych i historycznych.

— Z recenzji prof. dr. hab. Piotra Bielińskiego, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Michał Gawlikowski (ur. 1940, Warszawa) ukończył Uniwersytet Warszawski w roku 1963, profesor na Uniwersytecie Warszawskim, na którym wykładał archeologię Bliskiego Wschodu w latach 1972-2010. Wykładał na wielu zagranicznych uniwersytetach, a w latach 1991-2005 był dyrektorem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego; członek Institute of Advanced Study w Princeton w latach 1994-1995 i gość tej instytucji w roku 2016, członek korespondent Deutsches Archäologisches Institut, Berlin (1985) oraz Académie des Inscriptions et Belles-Lettres w Paryżu od 2004. Od roku 1973 do 2011 kierownik polskich wykopalisk w Palmyrze, kierował także pracami w Hawarte (Syria), Hatrze i Bijanie (Irak), Gerazie (Jordania), a ostatnio w Aynunie (Arabia Saudyjska). Głównymi polami jego zainteresowań są: architektura starożytna, epigrafika grecka i aramejska oraz religia starosemicka. Jednym z jego odkryć jest świątynia Allat w Palmyrze. Profesor Gawlikowski jest autorem licznych książek oraz ponad 200 artykułów.


Publikacja dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu “Doskonała Nauka” (DNM/SN/513583/2021).