Działalność w roku 2015
25 stycznia 2015
Prof. dr Zdzisław Żygulski chce przekazać IRSIE swoją prywatną bibliotekę
W trakcie spotkania Prezesa Zarządu Fundacji Wspierania Kultury „IRSA” z prof. dr Zdzisławem Żygulskim Fundacja uzyskała potwierdzenie woli tego ważnego dla kultury polskiej historyka sztuki przekazania jego prywatnej biblioteki do dyspozycji Instytutu IRSA oraz przekazania części księgozbioru Fundacji Wspierania Kultury „IRSA”.
12 lutego 2015
Uzyskanie dotacji od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Fundacja uzyskała dotację w wysokości 195.600 zł na dofinansowanie wydawania czasopisma ARTIBUS ET HISTORIAE w latach 2015-2016.
26-28 marca 2015
Delegacja IRSY na Renaissance Society of America w Berlinie
Udział delegacji Fundacji IRSA w dorocznym, 61. spotkaniu Renaissance Society of America, które odbyło się w 2015 w Berlinie. Fundacja IRSA prezentowała na własnym stoisku publikacje wydawnictw własnych IRSA. Członkowie delegacji odbywali spotkania z dotychczasowymi autorami ublikującymi w ARTIBUS ET HISTORIAE oraz nawiązywali kontakty z potencjalnymi przyszłymi autorami. Pozyskane zostały artykuły wybitnych historyków sztuki: Colin Eisler, Paul Joannides, Marylin Aronberg Lavin. W delegacji, która się odbyła dzięki sponsorowi (Maria Grabski) brali udział: Weronika Drohobycka, Agnieszka Smołucha-Sładkowska, dr Józef Grabski, Maria Grabski.
16–18 kwietnia 2015
Reprezentacja IRSY na konferencji „Reconsidering the Origins of Portraiture”
Udział członków Fundacji w konferencji naukowej „Reconsidering the Origins of Portraiture”. Konferencja była współorganizowana przez Instytut Historii Sztuki UJ oraz Fundację XX. Czartoryskich. Podczas konferencji Fundacja prezentowała publikacje Instytutu IRSA na własnym stoisku IRSA.
14 maja 2015
Śmierć prof. Zdzisława Żygulskiego
Z wielkim żalem przyjmujemy informację o śmierci prof. Zdzisława Żygulskiego, autora artykułów publikowanych w ARTIBUS ET HISTORIAE. Wolą Profesora biblioteka zostanie przekazana na ręce Prezesa Fundacji IRSA. Fundacja podejmuje inwentaryzację i elektroniczne katalogowanie księgozbioru. Decyzją Zarządu Fundacji IRSA część książek zostanie przekazana dla bibliotek polskich szkół i instytucji kulturalnych na Ukrainie i Białorusi.
19 maja 2015
Pogrzeb prof. dr Zdzisława Żygulskiego
Pogrzeb dobroczyńcy IRSA prof. dr Zdzisława Żygulskiego.
28 maja 2015
Spotkanie z Fundacją Podhorecki Zamek
Robocze spotkanie członków Fundacji z Prezesem Fundacji Podhorce Wiktorem Kusznirenko w celu omówienia propagowania w Polsce problematyki ratowania zabytków kultury na terenie Ukrainy, szczególnie zabytków sztuki polskiej.
01 lipca 2015
Darowizna dla Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie
Fundacja przekazała w prezencie dla biblioteki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie 10 pozycji książkowych wydawnictwa IRSA.
02 września 2015
Spotkanie z Zarządem Fundacji XX. Czartoryskich
W siedzibie IRSA odbyło się spotkanie Zarządu Fundacji XX. Czartoryskich z Zarządem Fundacji IRSA. Omówiono możliwości współpracy między obiema instytucjami.
18 września 2015
Wizyta przedstawicieli konsorcjum architektonicznego LCE International
Spotkanie robocze w siedzibie IRSA z przedstawicielami konsorcjum architektonicznego LCE International A.K. Khanem oraz Mark Keville’em, przygotowującego budowę 480 m wysokiego wieżowca-memorialu mającego upamiętnić założenie przez szejka Zajida ibn Sultan Al Nahajjan Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wieża, centrum wielofunkcjonalne, ma być gotowa w 2021 na 50-lecie założenia państwa. Funkcja Fundacji IRSA polega na konsultacjach mającego tam także powstać centrum kultury. Przewidziane jest zorganizowanie muzeum oraz sal wystaw czasowych.
02–04 października 2015
Delegacja Museum Belvedere w Wiedniu
Na zaproszenie IRSA przebywała w Krakowie delegacja Museum Belvedere w Wiedniu w celu przygotowania wystawy sztuki polskiej w Wiedniu. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorka wystawy Elisabeth Sturm, dr Józef Grabski, dyrektorka Museum Belvedere dr Agnes Husslein oraz kustosz Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Krakowie Urszula Kozakowska Zaucha. Z ramienia Fundacji IRSA włączył się w przygotowania tej wystawy dr Józef Grabski.
09 października 2015
Wykład poświęcony twórczości Lorenza Lotto w ramach upowszechniania zbiorów krakowskich muzeów
Fundacja IRSA włączając się w działalność upowszechniania zbiorów krakowskich muzeów wzięła udział w cyklu wykładów poświęconych poszczególnym obiektom zgromadzonym w Muzeum Czartoryskich. W dniu 9.10.2015 dr Józef Grabski wygłosił wykład poświęcony twórczości Lorenza Lotto.
6–10 listopada 2015
Publikacja The „Madonna Della Rovere”: Raphael in the Workshop of Pietro Perugino autorstwa dra Grabski
Na zaproszenie Muzeów Watykańskich prezes Fundacji dokonuje przeglądu kolekcji rodu papieskiego della Rovere. Wynikiem wizyty jest publikacja: Józef Grabski, The „Madonna Della Rovere”: Raphael in the Workshop of Pietro Perugino, Rzym 2015.
2015
Popularyzacja historii Polski wśród obcjokrajowców
W ramach popularyzacji historii Polski w świecie podjęto projekt przetłumaczenia i wydania w języku niemieckim i francuskim publikacji: „Królowie polscy i rodziny królewskie”, bogato ilustrowaną historię dla młodzieży, której wydawcą będzie Fundacja IRSA.
02 grudnia 2015
Umowa współpracy z Fundacją Teresy Sahakian
Dzięki staraniom Fundacji IRSA została podpisana umowa z Fundacją Teresy Sahakian w Warszawie o dofinansowaniu przedsięwzięć w dziedzinie upowszechniania wiedzy o sztuce i kulturze z przeznaczeniem na częściowe pokrycie kosztów wydania „Artibus et Historiae”.